Sunday, May 11, 2008

Moje viđenje KDE radne površine

Kao što sam više puta naglasio, K meni i Windows "prizvuk" KDE radne površine me je uvek živcirao, ali me je mogućnost prilagođavanja radne površine (i mnogih drugih stvari) i opredelila da koristim ovaj kompozitni menadžer prozora. Iznerviran Windows rasporedom elemenata na radnoj površini, dao sam se na posao i počeo preuređenje iste.
Prvi element koji mi je zafalio je neki deo desktopa koji će imati moje omiljene programe "na dohvat kursora", bez obzira da li imam otvoren neki prozor ili je desktop slobodan. Prvo što mi pada na pamet su desktop prečice ka programima, ali to ne rešava problem pokretanja programa kada je radna površina "pokrivena" aktivnim prozorom, a korišćenje K menija se ne računa, jer me isti nervira. Takođe, kxdocker, kooldock, kiba-docker, kičasti i skoro neupotrebljivi Mac OS "docker" klonovi ne dolaze u obzir, jer ne samo što nisu praktični (po mom mišljenju), već su i komplikovani za konfigurisanje (neke je nemoguće podesiti da lepo rade, bar ja nisam uspeo). Najveći minus im je što su bazirani na ideji koja je "pozajmljena" od Apple-a (koji je poznat po "stilu" u IT svetu).
Posle malo razmišljanja, došao sam do zaključka je je moje poimanje lepe/praktične&upotrebljive radne površine jeste radne površina sa dva panela koji su podeljeni po sekcijama :
  1. korisnički programi
  2. važni i sistemski programi
  3. apleti
  4. K meni (nužno zlo u KDE<4.x.x)
  5. sistemska paleta


U odeljku "korisnički programi" se nalaze programi koje korisnik sistema najčešće upotrebljava i njen sadržaj je proizvoljan, s obzirom na veliku varijabilnost korisnika računara.

Odeljak "
važni i sistemski programi" treba da sadrži programe koji se pokreću pod administratorskim nalogom ili su u tesnoj vezi sa sistemom (razni programi za očitavanje prostora na disku, temperature, i sl.), i njihov izbor i broj može biti proizvoljan. Ja sam se opredelio za Konsole, Synaptic, KShutdown, KDiskFree i Virtual Box.


"
Apleti" je jedan od najzanimljivijih odeljaka jer može, kako mu ime kaže, da sadrži razne desktop "zezalice", sat, vremensku prognozu i druge "sitnice koje desktop znače". Ovde je jedina granica u izboru apleta mašta korisnika...


"
K meni i važne lokacije na računaru i mreži" ne treba da objašnjavam. Mislim da je sasvim jasno da bi ovde trebalo da se nalaze prečice do omiljenih mesta na računaru i mreži (što kod mene nije slučaj :-)), kao i nesrećni K meni...


"
Sistemska paleta" se analogna systray-u na Windows-u, tj. "ono gde se smeštaju pokrenuti programi" i ima promenljiv sadržaj, zavisno od pokrenutih programa.

Sve ovo sam izveo uz pomoć KDE Panel modula koji se pokreće desnim klikom na kicker (pod uslovom da je "otključan"), i odabirom Add New Panel>Panel:



Po pokretanju KDE Panel modula sledi konfigurisanje novog panela po želji i smeštanje u gornji deo monitora. Sledi dodavanje željenih programa i apleta i nova, funkcionalnija KDE radna površina je tu...
Ne treba da napominjem da ovakav raspored elemenata isključuje potrebu za desktop prečicama tako da su fotografije sa svadbi, krštenja i ispraćaja u potpunosti vidljive, jer nema dosadnih ikonica, što je idealno za nas koji volimo "čistu radnu površinu"... :-)

Saturday, May 10, 2008

Put kojim se ređe ide...


Uvek sam davao prednost tastaturi u odnosu na miša, tako da su me uvek interesovale tastaturne prečice kojima bih mogao brže i lakše da pokrenem neki program ili komandu dotične aplikacije. KDE je i po tom pitanju izuzetno fleksibilan. Pored velikog broja predefinisanih tastaturnih prečica KDE ima "u rukavu" pregršt akcija koje je moguće pozvati nekom od tastaturnih prečica koje korisnik može da definiše po svom nahođenju. Lepa osobina KDE-a je da omogućava menjanje već predefinisanih prečica, što se radi vrlo jednostavno iz Control Center-a. Radi lakše preglednosti ja sam prečice podelio u dve grupe: globalne i programske. Globalne prečice se odnose na prečice kojima se pozivaju programi, kreće po virtuelnim radnim površinama, između prozora i sl., dok programske prečice pozivaju pojedine opcije samih programa, i isključuju sam program. Podrazumeva se da ću napomenuti koju sam (i da li sam) prečicu ja dodao ili izmenio... Globalne prečice:

  1. Ctrl+Alt+Delete - pokreće menadžera sesije, tj. dijalog prozor za prekid sesije, isključivanje računara ili restart istog. U okviru ovog prozora pojedine opcije se aktiviraju kombinacijama Windows tastera (Super button u KDE-u) i slova E, T i R čime se prekida sesija, isključuje ili restartuje računar, respektivno,
  2. Ctrl+Alt+Shift+Delete prekida sesiju bez upozorenja da će ista biti prekinuta,
  3. Ctrl+Alt+Shift+Page Down isključuje računar bez upozorenja,
  4. Ctrl+Alt+Shift+Page Up restartuje računar bez upozorenja,
  5. Ctrl+Alt+Esc pokreće program za zaustavljanje aktivnog procesa (Kill Window opcija). Vrlo korisno kad program "zakuca" (uvek bagoviti Open Office napr.),
  6. Ctrl+Alt+L zaključava sesiju,
  7. Ctrl+Alt+Insert pokreće dijalog prozor za promenu korisnika/sesije,
  8. Ctrl+Esc pokreće Task Manager kojim se mogu pratiti aktivni procesi,
  9. Alt+F1 pokreće K meni,
  10. Alt+F2 pokreće komande (Run Command prozor),
  11. Alt+F3 pokreće opcije aktivnog prozora,
  12. Alt+F4 zaustavlja tekući program/prozor,
  13. Ctrl+Alt+D prikazuje Desktop (Show Desktop opcija),
  14. Alt+Tab omogućava kretanje između prozora,
  15. Alt+Shift+Tab omogućava kretanje između prozora, ali unazad,
  16. Ctrl+F1-F12 omogućava kretanje između prvih 12 virtuelnih radnih površina, Ctrl+Alt+Shift+F1-F8 kretanje između preostalih 8 virtuelnih radnih površina, pod uslovom da je uključeno svih 20 radnih površina,
  17. Ctrl+Alt+strelica na gore (Up) menja tastaturni raspored i pismo (ćirilično, latinično, kinesko i sl.). Ovu prečicu sam ja dodao jer me nervira da pri prelasku sa "srpske" na "englesku" tastaturu klikćem na ikonice zastava u systray-u, i obrnuto,
  18. Shift+Delete potpuno briše (Shread) datoteke i direktorijume, tj. ne prebacuje ih u Trash (za razliku od tastera Delete), što je jako opasna prečica, i stoga, jedna od mojih omiljenih :-).
Programskih prečica ima mnogo i razlikuju se od programa do programa, tako da ih neću pominjati u ovom tekstu, već u okviru tekstova o pojedinim programima koje budem opisivao... Samo da napomenem da Ctrl+Q isključuje svaki KDE/Qt program...
Sve prečice se mogu menjati, dodavati i brisati iz Control Center-a, u okviru opcije Regional&Accessibility>Keyboard Shortcuts:




Keyboard Shortcuts u okviru taba Command Shortcuts omogućava dodeljivanje tastaturne prečice svakom programu ponaosob, što olakšava pokretanje omiljenih i najčešće korišćenih programa. Ne moram da napominjem da su mogućnosti samo opcije Regional&Accessibility KDE Control Center-a samo vrh veeeliikog ledenog brega...

Thursday, May 8, 2008

KDE i skrol miša


Ono što mi se najviše dopada kod KDE menadžera prozora jeste mogućnost prilagođavanja i menjanja istog do granica prepoznatljivosti. Koristeći Superkaramba desktop pomagala (window gadget = widget), i opcije koje nudi Control Centar, moguće je prilagoditi radnu površinu svojim potrebama bez korišćenja nekih programa pisanih za ovu svrhu ( kao Style XP za Windows).
Tako je meni palo na pamet da iskoristim točkić (i srednji prst :-)) svog optičkog miša za pokretanje nekih važnih programa koje ne moram da jurim po K meniju, koji me strašno nervira (svaka čast KDE razvojnom timu što se ratosiljao ovog dosadnog Win klona).
Dakle, treba skočiti do Control Center-a i pokrenuti opcije Desktop>Behavior>Mouse Button Actions. U okviru Mouse Button Actions odabrati Middle button>Custom Menu 1:





Treba obratiti pažnju da pored Custom Menu 1 postoji još nekoliko korisnih opcija (Window List Menu, Desktop Menu, Application Menu, Bookmarks Menu...), tako da točkić miša nije ograničen na samo jednu opciju, što je blago rečeno fenomenalno. No, vratimo se na Custom Menu 1 opciju...

Ovaj meni treba modifikovati po želji opcijom Edit, kojom se pokreće dijalog prozor (Menu Editor):





Opcija New otvara prozor sa spiskom programa. Odabrati programe po želji, sačuvati promene i to je kraj posla. Radi ilustracije, ja sam odabrao: Konsole, Kate, KSnapshot, Control Center i Synaptic, mada spisak programa može biti proizvoljan (nisam proveravao maksimalan mogući broj programa). Sada "srednji klik" miša izgleda ovako:





Na kraju ovog članka bih voleo da najavim manju seriju članaka o "KDE sitnicama koje život znače", i na taj način "iskusnim" linuksašima ovaj blog učinim krajnje dosadnim i trivijalnim... :-)