Instalacija binarnih paketa preko paket menadžera se često pominje kao velika prednost Linux-a u odnosu na druge operativne sisteme (pored male sklonosti ka virusima, stabilnosti i sl.). Naizgled idealna situacija - poželite neki program, "skoknete" do omiljenog paket menager-a (KPackage, Synaptic, Adept i sl.), pronađete program, potvrdite instalaciju i isti je uredno instaliran u odgovarajuću sekciju aplikacija. Ovu idiličnu situaciju može da pokvari jedino nedostatak širokopojasnog interneta, koji je, gle čuda, "veoma" rasprostranjen u Srbiji.
Kako instalirati potrebne programe u tom slučaju? Dial-up modem, ako uopšte i radi pod Linux-om, treba odmah zaboraviti, čisto zbog očuvanja duševnog zdravlja. Prvo što nam može pasti na pamet je instalacija sa diska, i to je logično rešenje.
Kako nije problem "naterati" Adept, Synaptic ili neki drugi paket menadžer da instalira pakete sa unapred pripremljenim diskovima (3 Debian DVD-a i update izdanja), postavlja se pitanje pravljenja repo-diska od nasumično odabranih paketa (nikome ne treba svih 18000 paketa). Ovo podrazumeva kratkotrajno postojanje širokopojasnog interneta ili drugara dobre volje koji ima DVD-e, kako bi se softver za pohranjivanje na diskove i dobavio ...
Ja sam, recimo, hteo da napravim Debian multimedijalni disk, tako da, ukoliko nemam internet, mogu da instaliram multimedijalne kodeke koji mi trebaju. Da bih svoju nameru sproveo u delo prvo sam skoknuo do zvaničnog Debian sajta po osnovne pojmove o pravljenju repo-a. Na taj način sam naučio "Šta da radim", samo mi je falilo "Kako da to uradim". Logično rešenje je forum Debian Srbija, pa sam tamo i postavio temu. Odgovor je stigao u rekordnom roku i uskoro sam imao svoj prvi repo na disku. Ko bude čitao postove na forumu videće da nije uspelo iz prve :). Naravoučenije - ne treba tek tako odustajati...
Prvo što treba uraditi jeste preuzimanje paketa sa Debian multimedia repo-a. Na sajtu se nalazi nešto manje od 190MB multimedijalnih paketa, što i nije tako teško preuzeti sa interneta. Zatim se u /home direktorijumu (može i u nekom drugom) pravi sledeća direktorijumska struktura:
Prvo što treba uraditi jeste preuzimanje paketa sa Debian multimedia repo-a. Na sajtu se nalazi nešto manje od 190MB multimedijalnih paketa, što i nije tako teško preuzeti sa interneta. Zatim se u /home direktorijumu (može i u nekom drugom) pravi sledeća direktorijumska struktura:
pool/multimedia
.disk <= tačka ispred imena direktorijuma znači da je direktorijum skriven (hidden)
dists/etch/multimedia/binary-i386
U direktorjium multimedia treba prekopirati sve preuzete pakete:
user@debian: ~$ cp dir/sa/paketima/*.deb pool/multimedia
U nekom tekst editoru treba napraviti fajl info koji treba da sadrži informacije o disku. To može izgledati ovako:
Debian GNU/Linux 4.0 r2 "Etch" - Unofficial i386 DVD Multimedia-1 20080216-20:50 <= sve treba da bude u jednom redu!
Ukoliko se pravi repo-disk za Debian testing (Lenny), ili unstable (Sid), fajl info treba promeniti tako da umesto "Etch" stoji ime odgovarajuće verzije Debian-a (Lenny, Sid). Fajl info prekopirati u direktorijum .disk, a zatim, ne napuštajući home direktorijum pokrenuti komande:
apt-ftparchive packages pool/multimedia/ | gzip - > dists/etch/multimedia/binary-i386/Packages.gz
Program apt-ftparchive i gzip prave arhivu (zove se još i indeks fajl) Packages.gz koja sadrži imena, verzije, veličinu, kratak i dug opis paketa, zavisnosti paketa, kao i neke dodatne informacije.
Sada sve treba narezati na CD uz pomoć programa K3b i dodati CD u listu repo-a. Ovo se može uraditi iz terminala komadom apt-cdrom add, ili mnogo elegantnije, uz pomoć Synaptic-a, odabirom Add CD-ROM opcjie Edit linije menija:
Može se proveriti da li je disk dodat na listu repository-ja ako se ode do opcije Settings>Repositories u Synaptic-u:
Po istom postupku dodati/napraviti i ostale diskove koji imaju veze sa programima za Debian Etch. I to je sve! Uz 5 DVD-a i multimedijalnim CD-om, Debian je potpuno spreman na česte studentske selidbe po čitavoj teritoriji BG-a, kao i na letnji raspust u unutrašnjosti :)...
No comments:
Post a Comment